Kampania „Rowerowy Maj” to ogólnopolskie przedsięwzięcie promujące zdrowy tryb życia i mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, a także nauczycieli. W 2019 roku „Rowerowy Maj” zgromadził w całej Polsce aż 178 255 aktywnych uczestników, a zaangażowanych w realizację programu było 47 miast i gmin. Również w tym roku uczestnicy programu wezmą udział w zdrowej rywalizacji, w której liczą się nie tylko nagrody, ale również poprawa kondycji, zmiana nawyków i polepszanie więzi społecznych. Uczestniczące w kampanii dzieci i młodzież będą aktywnie zaczynać każdy dzień, zapewniając sobie zastrzyk energii i większą efektywność nauki oraz poprawę koncentracji. Wspólne zbieranie rowerowych przejazdów przez klasę zagwarantuje dodatkową dawkę motywacji, a codzienne sprawdzanie rowerowej obecności zapewni uczestnikom możliwość współzawodnictwa. Aby spełnić wymagania programu, wszyscy uczestnicy Kampanii „Rowerowy Maj”, wybiorą w maju jeden z aktywnych środków transportu: rower, hulajnogę, deskorolkę lub rolki. Za każdy przejazd otrzymają naklejki do rowerowego dzienniczka oraz na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych przewidziane są nagrody. W 2021 roku organizatorzy przygotowali dodatkowe zasady umożliwiające aktywne podróże w przypadku, gdy szkoła lub przedszkole będzie funkcjonować w trybie zdalnego nauczania. W takim wypadku do programu zaliczone zostaną przejazdy do dowolnego celu rowerem, hulajnogą, na rolkach i wrotkach, które będą trwać minimum 30 min.

W 2019 roku „Rowerowy Maj” zgromadził w całej Polsce aż 178 255 aktywnych uczestników, a zaangażowanych w realizację programu było 47 miast i gmin.

Nagrodzeni poznają tajemnice Podgórza

Specjalnie dla najbardziej zaangażowanych w Kampanię „Rowerowy Maj” klas, Centrum Kultury Podgórza przygotowało dwie wyjątkowe trasy spacerów po dzielnicy, w czasie których uczniowie będą mogli poznać wyjątkowe zabytki, legendy i historie Podgórza. Klasy zostaną zaproszone do pokonania Podgórskich uliczek i parków, aby odnaleźć najbardziej wyjątkowe budynki i budowle zdobiące dzielnicę. Dla młodszych uczestników stworzona została trasa po „8 Skarbach Podgórza”, która powiedzie po ścisłym centrum dzielnicy. W czasie spaceru dzieci odwiedzą okolice mostu Piłsudskiego, zobaczą wyjątkową bramę stojącą w miejscu byłych koszar austriackich, piękna neogotycką bryłę kościoła Świętego Józefa i malutki kościół św. Benedykta. Starsze dzieci i młodzież udadzą się w o wiele dłuższą podróż, w czasie której przemierzą nie tylko kilometry, ale całe miliony lat. Tematem spaceru będzie przeszłość Podgórza sięgająca aż 145 milionów lat wstecz, a uczestnicy odwiedzą między innymi Rezerwat Przyrody „Bonarka”, park Bednarskiego i okolice Kopca Krakusa.

Jak przyłączyć się do Kampanii Rowerowy Maj

Kampania Rowerowy Maj jest prowadzona w ramach projektu STARS Rowerem do szkoły. Do tegorocznej edycji Miasto Kraków zaprosiło wszystkie samorządowe przedszkola i szkoły podstawowe. W Kampanii mogą wziąć udział dzieci w wieku od 3 do 15 lat, a także pracownicy szkoły czy przedszkola. Placówki edukacyjne, które zgłosiły się do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa, w odpowiedzi otrzymają materiały, dostęp do systemu informatycznego oraz nagrody. Szkoły i przedszkola biorące udział w Rowerowym Maju będą regularnie sprawdzać rowerową obecność uczestników. Po więcej szczegółowych informacji o warunkach programu zapraszamy na stronę rowerowymaj.eu lub portaledukacyjny.krakow.pl.

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.