Zieleń wokół dawnego artyleryjskiego Fortu nr 52 „Borek”, stanowiącego element Twierdzy Kraków, miała pełnić funkcje maskujące – skrywać ten kluczowy obiekt przed oczami potencjalnego wroga. Wiele lat po tym, jak obiekt przestał już pełnić funkcje militarne rosnący wokół fortu las był co prawda dostępny dla mieszkańców, ale na tym terenie brakowało rekreacyjnej infrastruktury – wytyczonych ścieżek, czy ławek, na których można by było odpocząć w czasie dłuższego spaceru.
Teraz, dzięki pracom zrealizowanym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, ta przestrzeń  – nie tracąc na walorach historycznych – zyska nowe funkcje, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców osiedla Kliny i całej Dzielnicy X Swoszowice. Na obszarze historycznego zapola i międzypól fortu powstały alejki spacerowe i ścieżka z kraty pomostowej, zamontowano również ławki oraz kosze na śmieci. Zainstalowano oświetlenie parkowe, nasadzono nowe krzewy i byliny. Powstała także instalacja upamiętniająca awaryjne lądowanie bombowca B-17 „Candie”.
W poniedziałek, 20 czerwca br., o godz. 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie parku przy Forcie Borek (wejście od ul. Fortecznej). Wydarzeniu towarzyszyć będzie również wystawa plenerowa poświęcona historii osiedla Kliny (będzie można ją oglądać do 19 lipca 2022). Będzie także okazja by posłuchać pełnej ciekawostek opowieści o Forcie, „Fortecy” i Parku, którą przedstawi dr Krzysztof Wielgus  –wybitny specjalista w zakresie zespołów fortecznych. Najmłodszych zarosimy natomiast do udziału w warsztatach ekologicznych.

Plakaty

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.