1 /
Podcast #PodgórzewKulturze prowadzi Przemysław Walaszczyk – rzecznik prasowy Centrum Kultury Podgórza.
Premierowy odcinek jest poświęcony historii Święta Rękawki (jego genezie i znaczeniu w dziejach i tradycji Słowian), o której opowiada gość, p. Norbert Tkacz – członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, współorganizującej z Centrum Kultury Podgórza obchody Tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa. Słuchając go, dowiecie się nie tylko, skąd wzięła się nazwa święta, ale również: dlaczego kilka wieków temu – w pewien szczególny wiosenny wieczór – u stóp Kopca płonęły ognie, co zbulwersowało austriackich zaborców tak mocno, że w XIX w. zakazali obchodzenia Święta Rękawki, a  także co zadziwiło archeologów badających Kopiec Krakusa po II wojnie światowej i co wspólnego z  legendarnym księciem może mieć słynna chorwacka wyspa Krk.
Drugi odcinek podcastu #PodgórzewKulturze jest poświęcony współczesnej Rękawce. Opowiada o niej gość, p. Norbert Tkacz – członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, która od 2001 współorganizuje, z Centrum Kultury Podgórza, Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa. Słuchając go dowiecie się nie tylko, skąd wziął się pomysł powrotu do historycznych korzeni święta, jakie były początki odtwarzania wydarzeń sprzed wieków i o co przez lata spierali się archeologowie badający dzieje Słowian, ale również: na czym polega fenomen grup rekonstrukcyjnych i czy udział w bitwie wojów może być również sportowym wyzwaniem.
W trzecim odcinku podcastu #PodgórzewKulturze sięgamy głębiej do źródeł archeologicznych i  historycznych, by odkryć gdzie przebiega granica między legendarnymi przekazami na temat Rękawki, a znanymi naukowcom faktami. Pomaga nam w tym gość p. Ewa Kubica-Kabacińska – archeolog, pracownik naukowy Muzeum Archeologicznego w Krakowie, od lat zaangażowana w organizację Tradycyjnego Święta Rękawki. Słuchając podcastu dowiecie się nie tylko o czym opowiada tzw.  Legenda Panońska i jaki skarb odkryto w latach 70. XX w. przy ul. Kanonicznej w Krakowie, ale również co udało się „wyczytać” z korzeni wiekowego dębu oraz okucia awarskiego, znalezionych podczas wykopalisk prowadzonych w latach 30. ubiegłego wieku u stóp Kopca Krakusa, a także dlaczego zdecydowano się na wybudowanie kościółka św. Benedykta właśnie na Wzgórzu Lasoty.
W czwartym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, ekspert ds. architektury obronnej – zabiera nas w pełną przygód i niespodziewanych zwrotów akcji podróż w czasie, opowiadając o Twierdzy Kraków, „niezwykłym, przestrzennym dziele inżynierii wojskowej”. Słuchając go dowiecie się m.in. co w II połowie XIX w. skłoniło cesarza Franciszka Józefa do podjęcia decyzji o fortyfikowaniu Krakowa i na czym polegał fenomen tego projektu. Odkryjecie również,  co łączy Twierdzę Kraków z wieżą Eiffla i pierwszymi transatlantykami i dlaczego analogii dla jej koncepcji architektonicznej można szukać w dendrologii oraz cukiernictwie. Nie zabraknie też historii o największej operacji powietrznej w historii realizowanej nad terytorium Polski, lądowaniu „latającej fortecy” na przedpolach fortu „Borek” i hollywoodzkich wątkach w życiorysie jej pilota. Będzie też okazja, by usłyszeć z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć wszyscy zaangażowani w rewitalizację i modernizację dawnego fortu artyleryjskiego nr 52, w którym swoją siedzibę ma obecnie filia Centrum Kultury podgórza – Fort Borek.
W piątym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury – opowiada o nowej jakości w organizacji wydarzeń w naszym mieście. Słuchając go dowiecie się m.in. dlaczego powstało i czym zajmuje się Zintegrowane Centrum Zarządzania Dziedzictwem Krakowa, a także czemu podczas dużych imprez kulturalnych, sportowych i targowych zasada „no logo” przynosi więcej korzyści niż agresywny marketing. Przekonacie się również jak współpraca władz miasta z organizatorami wielkich eventów pozwala wygrać z „balonozą” i dlaczego Tradycyjne Święto Rękawki, Cracovia Maraton i Świąteczne Targi Bożonarodzeniowe są stawiane za wzór. Odkryjecie też, w jaki sposób zasada decentralizacji w lokalizowaniu dużych wydarzeń może ożywić miejską przestrzeń i przywrócić ją mieszkańcom.
W szóstym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Szymon Toboła, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze – opowiada o tym, jak funkcjonuje 13-tka jako jednostka administracyjna Krakowa, co cechuje podgórzan i czym wyróżnia się ta część miasta na tle innych, a  także jakie istotne zmiany, pod kątem inwestycyjnym i społecznym, zaszły w ostatnich latach na prawym brzegu Wisły.

Słuchając go dowiecie się m.in. jakimi kompetencjami i narzędziami dysponują władze dzielnicy oraz jak starają się pomóc mieszkańcom. Przekonacie się również w czym – ponad dwukrotnie! – Podgórze przewyższa Niepołomice i jaka, wyczekiwana od blisko dwóch dekad, podgórska inwestycja kulturalna już wkrótce znajdzie swój szczęśliwy finał. Będzie też o godnym pochwały zaangażowaniu podgórzan w budżet obywatelski miasta Krakowa i kluczowych podgórskich projektach, które w  jego ramach udało się zrealizować. Nie zabraknie też odniesień do zakończonej niedawno rewitalizacji parku Bednarskiego, której efektów nie powstydziłby się sam pomysłodawca i fundator parku.
W siódmym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Michał Sobolewski, Rzecznik Prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – opowiada o aktywności sportowej podgórzan, największych imprezach sportowych w naszym mieście oraz inwestycjach infrastrukturalnych w bazę sportową Krakowa. Słuchając go poznacie m.in. podgórskie ślady w biografii kolarskiego mistrza Rafała Majki, dowiecie się w jakiej dyscyplinie święci triumfy KS  Bieżanowianka i jak wygląda zmodernizowana infrastruktura tego klubu. Zdradzimy również, co kryje się pod hasłem „królewska triada biegowa”, i co zyska Kraków dzięki organizacji III Igrzysk Europejskich, które rozpoczną się już w  drugiej połowie czerwca.

Podcast #PodgórzewKulturze prowadzi Przemysław Walaszczyk – rzecznik prasowy Centrum Kultury Podgórza. Dowiedz się więcej i wejdź na ckpodgorza.pl
W ósmym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK opowiada o wielokulturowej społeczności krakowian, działaniach miasta ukierunkowanych na integrację cudzoziemców oraz wyjątkowym miejskim plebiscycie, który w tym roku będzie miał swoją piątą edycję. 
Słuchając go dowiecie się m.in. czym jest tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości, komu i za co jest przyznawany oraz jakie działania realizowane przez Centrum Kultury Podgórza zadecydowały o tym, że w 2022 r. to właśnie do rąk Anny Grabowskiej, Dyrektora CKP, trafiła symboliczna statuetka wielokolorowego Lajkonika. Poznacie również kulisy współpracy miasta i organizacji pozarządowych, związanej z niesieniem pomocy uchodźcom z Ukrainy – tej doraźnej, udzielanej w pierwszych miesiącach trwania wojny oraz długofalowej. W nakreśleniu skali tego wyzwania przed jakim stanęliśmy my wszyscy pomogą sportowe metafory.
W dziewiątym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Piotr Czarakcziew, kierownik artystyczny Tynieckich Recitali Organowych, opowiada o historii i unikatowości tego wydarzenia. Słuchając go dowiecie się m.in. dlaczego w okresie PRL-u odbywający się w opactwie tynieckim festiwal organowy był dla krakowian „muzycznym oknem na świat”, jak pierwotnie miała brzmieć jego nazwa i dlaczego władza ludowa nie wyraziła na nią zgody, a także co w latach 70. i 80. XX w. mogli kupić zagraniczni artyści za bony, którymi płacono im za udział w recitalach. Odkryjecie również, kto był inicjatorem tego muzycznego projektu i jak funkcja jego opiekuna artystycznego przeszła z dziadka na wnuka. Będzie też anegdota o koncercie gospel, który urozmaicił program jednej z edycji festiwalu, wprowadzając niemałe poruszenie. Nie zabraknie też informacji o tym kogo i co można będzie usłyszeć w ramach tegorocznej edycji wydarzenia. A na finał uchylimy rąbka tajemnicy związanej z planami zrekonstruowania renesansowych tynieckich organów, które zostały zniszczone z końcem lat 30. XX w.
W dziesiątym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie (ZZM), opowiada dlaczego (w 2015 r.) władze Krakowa zdecydowały się na utworzenie takiej jednostki – wyprzedając m.in. Warszawę – jakie są jej kompetencje i co, w ciągu 8 lat jej funkcjonowania, udało się zmienić w  administrowaniu terenami zielonymi w stolicy Małopolski, w ich postrzeganiu i korzystaniu z nich. Słuchając go dowiecie się m.in. na czym polega „zielona rewolucja” w Krakowie, kto bierze w niej udział i jakie przyniosła efekty. Poznacie również kulisy prac rewitalizacyjnych w parku im. Wojciecha Bednarskiego i dowiecie się dlaczego przywrócenie mu dawnego blasku było dla ZZM jednym z priorytetów. Będzie też o największej zielonej inwestycji ostatniego dwudziestolecia, czyli Parku Zakrzówek – skali przedsięwzięcia, unikatowości wdrożonych rozwiązań, bieżących wyzwaniach związanych z użytkowaniem i utrzymaniem tego terenu oraz lekcji odpowiedzialności za przestrzeń wspólną, którą musimy odrobić wszyscy razem i każdy z nas z osobna.
Poznacie również niezaprzeczalne dowody na to, że działalność kulturalna i dbałość o miejską zieleń nie tylko mogą iść ze sobą w parze, ale również doskonale się uzupełniają, tworząc nową jakość w  ofercie wydarzeń i propozycji na spędzanie czasu wolnego przez krakowian. Nie zabraknie również odwołania do dwóch ważnych postaci historycznych, które miały wielki wpływ na kształtowanie „zielonej strategii” rozwoju Krakowa oraz o kluczowej roli edukacji ekologicznej w realizowaniu kolejnych śmiałych przedsięwzięć w tym zakresie. A na koniec zdradzimy plany ZZM na najbliższe lata – wyjaśniając m.in. co kryje się pod pojęciem „miasta 15-minutowego” i dlaczego retencja wody z roku na rok będzie zyskiwać na znaczeniu.
W jedenastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Magdalena Piędel, Kierowniczka ds.  merytorycznych Centrum Kultury Podgórza, opowiada o ofercie zajęciowej CKP (siedziby głównej oraz filii) – o propozycjach, które cieszą się największą popularnością, o tych unikatowych w skali miasta i kraju oraz takich, które wychodzą naprzeciw niszowym zainteresowaniom. Słuchając go dowiecie się m.in. jak działają Kluby Rodziców, na czym polega fenomen „gordonek” i na jakich zajęciach maluchy mogą się brudzić do woli. Podpowiemy również, w  której z naszych filii można uczyć się języka chińskiego, a która oferuje lekcje gry na harfie. Będzie też o prawdziwej perełce wśród zajęć rękodzielniczych dla dorosłych, czyli warsztatach koronki klockowej. Nie zabraknie też informacji o  propozycjach zajęciowych dla pań i  panów chcących zadbać o kondycję fizyczną i smukłą sylwetkę. Wyjaśnimy również dlaczego warsztaty komputerowe dla seniorów to pozycja obowiązkowa w ofercie siedziby głównej CKP. W  telegraficznym skrócie opowiemy o kartach lojalnościowych Centrum Kultury Podgórza i  korzyściach jakie dają. A na finał proponujemy krótki instruktarz wyszukiwania poszczególnych zajęć na naszej stronie internetowej oraz zapisywania się na te wybrane.
W dwunastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Mateusz Drożdż,  pracownik Wydziału ds. Turystyki UMK, miłośnik i popularyzator historii Krakowa opowiada o fenomenie Twierdzy Kraków i związanych z nią ciekawostkach. Słuchając go dowiecie się m.in. które obiekty składają się na dziedzictwo architektury obronnej Krakowa i jakie były ich losy gdy przestały już pełnić funkcje militarne. Przekonacie się również, że elementy Twierdzy Kraków wrosły głęboko w tkankę miasta i  można je spotkać na każdym kroku – m.in. przejeżdżając przez rondo Mogilskie, wybierając się na studia na Politechnice Krakowskiej, jadąc Alejami Trzech Wieszczów, czy biorąc udział w zajęciach i  wydarzeniach organizowanych w Forcie Borek – filii Centrum Kultury Podgórza. Odkryjecie także dlaczego to właśnie genialnym inżynierom, twórcom Twierdzy Kraków, zawdzięczamy sieć dróg i blisko 1000 ha miejskiej zieleni, co wspólnego z XIX-wieczną myślą wojskową ma urokliwa aleja Jerzego Waszyngtona i jaki fortel sprawił, że Wawel „odzyskał niepodległość” już w 1911 r. Wyjaśnimy również skąd bierze się rosnące wśród turystów krajowych i zagranicznych zainteresowanie architekturą obronną Krakowa, jaka idea stoi za organizacją Dni Twierdzy Kraków, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, i co znajdzie się w programie tegorocznej, drugiej edycji tego wydarzenia, która odbędzie się już niebawem: w dniach 8-17 września 2023 r.
W trzynastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Piotr „Foreman” Foryś, wokalista zespołu Püdelsi, opowiada o swoich silnych związkach z Podgórzem, niepokornej duszy heavy metalowca i  rockmana oraz muzycznej karierze pełnej szczęśliwych zbiegów okoliczności i niespodziewanych zwrotów akcji. Słuchając go dowiecie się m.in., dlaczego mówi o sobie, że jest „podgórzaninem z krwi i kości” i deklaruje miłość do Podgórza aż po grób. Przekonacie się też jak żyło się w tej części Krakowa w latach 70 i 80 XX w. (kiedy dorastał), jak dzięki babci (mieszkającej przy ul. Rękawka) pierwszy raz zachwycił się muzyką, a także co zainspirowało go do napisania piosenki „Podgórskie Tango” i gdzie powstał jej tekst. Odkryjecie również co wspólnego mają ze sobą zespół Hellias, obowiązkowa służba wojskowa, dawne Kino Tęcza przy ul. Praskiej 52 i pewien mechanik śmigłowca rodem z Podgórza. Poznacie też kulisy „zwycięstwa w castingu” na wokalistę Püdelsów i pierwszych wspólnych nagrań w  podgórskim studiu „Czakram”. A na koniec uchylimy rąbka tajemnicy, związanej z finałowym koncertem zespołu Püdelsi w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, który odbędzie się już 24.09.2023 (niedziela) na Rynku Podgórskim.
Podcastów z cyklu #PodgórzewKulturze możecie słuchać na ckpodgorza.pl oraz w serwisie YouTube i  na platformie Spotify.

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.