Centrum Kultury Podgórza jest miejską instytucja kultury. Tworzy je siedziba główna (przy ul. Sokolskiej 13) i 18 filii, w tym większe placówki, takie jak: Centrum Sztyki Współczesnej Solvay, Dwór Czeczów, Fort Borek, Ośrodek Ruczaj i Teatr Praska 52 oraz mniejsze, osiedlowe ośrodki kultury – kluby: Aleksandry, Iskierka, Kostrze, Piaskownica, Przewóz, Rybitwy, Skotniki, Soboniowice, Swoszowice, Tyniec, Wola Duchacka, Wróblowice oraz Zbydniowice (szczegóły na: ckpodgorza.pl/nasze-filie). Wszystkie jednostki zlokalizowane są w prawobrzeżnej części Krakowa, na terenie historycznej dzielnicy Podgórze (obecnie obszar obejmujący dzielnice od VIII Dębniki do XIII Podgórze). Każda z nich – z wyjątkiem Teatru Praska 52 – poza licznymi wydarzeniami i projektami kulturalnymi organizuje też stałe zajęcia i warsztaty. Liczba i typ zajęć różnią się, w zależności od profilu danej placówki, jej umiejscowienia i potrzeb lokalnych społeczności. Sezon zajęciowy w Centrum Kultury Podgórza trwa od września do czerwca (co pokrywa się z rokiem szkolnym).
Oferta zajęciowa siedziby głównej CKP na sezon 2023/2024 to ponad 50 różnorodnych propozycji – od muzycznych, tanecznych plastycznych i rękodzielniczych, przez teatralne i edukacyjne po rekreacyjne – dla osób ze wszystkich grup wiekowych. A jeśli dodamy do tego zajęcia organizowane w naszych wszystkich filiach lista ta wydłuży się do kilkuset pozycji. Jestem więc przekonana, że coś dla siebie znajdzie tu każdy, kto chce aktywnie i twórczo spędzić wolny czas. Serdecznie zapraszamy – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Zajęcia w CKP

1 /

Dla najmłodszych

Stałym punktem, którego nie mogło zabraknąć w naszej ofercie są Kluby Rodziców, czyli cykle zajęciowe dla rodziców z dziećmi w wieku do 3 lat oraz osób oczekujących na potomstwo, dofinansowywane przez Urząd Miasta Krakowa. Kluby Rodziców działają w siedzibie głównej CKP (ul. Sokolska 13) oraz 11 filiach: Dworze Czeczów (ul. ks. J. Popiełuszki 36), Forcie Borek (ul. Forteczna 146), Ośrodku Ruczaj (ul. Rostworowskiego 13) oraz klubach: Aleksandry (ul. Aleksandry 1), Iskierka (ul. Żywiecka 44), Piaskownica (ul. Łużycka 55), Przewóz (ul. Łutnia 1), Rybitwy (ul. Rybitwy 61), Skotniki (ul. Batalionów Chłopskich 6), Swoszowice (ul. Kolejarzy 71) oraz Wróblowice (ul. Niewodniczańskiego 74). W ramach klubowych aktywności organizowane są zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych (np. umuzykalniające, multisensoryczne) – w których uczestniczą dzieci wraz z  rodzicami/opiekunami, warsztaty podnoszące rodzicielskie kompetencje i umożliwiające wymianę doświadczeń, zajęcia rekreacyjne dla kobiet w ciąży (m.in. pilates, joga), czy spotkania ze specjalistami (położną, pediatra, logopedą, ratownikiem medycznym itp.).
Warto również przypomnieć, że Karta Klubu Rodziców (karta lojalnościowa Centrum Kultury Podgórza) uprawnia do bezpłatnego udziału w zajęciach i wydarzeniach organizowanych w ramach wszystkich dwunastu Klubów Rodziców działających w CKP (szczegóły tutaj). Jest ona jednocześnie biletem wstępu na wspomniane zajęcia i wydarzenia – nie są przyjmowane indywidualne opłaty za udział w pojedynczych aktywnościach w ramach Klubów Rodziców. Kartę można kupić wyłącznie osobiście, w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, Punkt Informacyjny, parter) oraz we wszystkich podległych filiach, które prowadzą Kluby Rodziców. Nie jest wymagane zdjęcie. Cena karty: 20 zł (z rocznym terminem obowiązywania).
W nowej ofercie zajęciowe CKP skierowanej do najmłodszych znalazły się też ciekawe zajęcia plastyczne oraz taneczne i rekreacyjne (np. balet, zumba kids, capoeira) oraz muzyczne (np. Rytmika dla smyka). W kategorii „zajęcia edukacyjne” znalazła się m.in. nauka języków obcych i zajęcia z programowania, w formie dostosowanej do potrzeb i możliwości maluchów (z elementami gier i zabaw) oraz Klub Tropicieli – warsztaty przyrodnicze dla rodziców z dziećmi (w Klubie Swoszowice). Z myślą o dzieciach, które mają trudności w nauce (zwłaszcza czytania), problemy z koncentracją oraz potrzebują wsparcia przy niwelowaniu wad wymowy włączyliśmy do oferty również indywidualną terapię pedagogiczną i spotkania z logopedą.

Dla dzieci i młodzieży

Starszym dzieciom i młodzieży proponujemy m.in.: warsztaty chemiczne Science&Fun, warsztaty programowania Minecraft Education (bazujące na popularnej grze komputerowej), warsztaty robotyki, warsztaty tworzenia komiksu, koła szachowe (m.in. w klubach Skotniki i Swoszowice) oraz naukę języków obcych – od angielskiego, przez hiszpański, włoski i francuski po chiński (w Klubie Rybitwy). Do wyboru są zajęcia językowe w grupach lub lekcje indywidualne. Część z nich ma formę klasycznych kursów lub konwersacji, inne ukierunkowane są na poznawanie kultury i historii społeczności językowych i ich krajów. Mamy również coś specjalnego dla fanów multimediów oraz filmu  – Klub Wola Duchacka oferuje warsztaty z montażu materiałów audio-video, realizacji filmów na YouTube i  streamingu, a Ośrodek Ruczaj warsztaty filmu animowanego.
Wiele ciekawych propozycji można też znaleźć wśród zajęć plastycznych i rękodzielniczych – np. Akademię Plastyczną i Studio Architektury KRESKA (w siedzibie głównej), warsztaty toczenia na kole garncarskim (w Klubie Aleksandry) oraz pracownię ceramiki artystycznej Agaty Grzesiowskiej i warsztaty krawieckie „Jak spod igły”(w Klubie Swoszowice). Dzieci i młodzież zachęcamy również do nauki gry na instrumentach – poza gitarą, pianinem, skrzypcami, czy perkusją, do wyboru są również te mniej popularne, jak wiolonczela i viola da gamba (w siedzibie głównej), harfa (w Forcie Borek), czy ukulele (m.in. w Klubie Wola Duchacka i Klubie Wróblowice). Wszystkich, którzy chcą szlifować umiejętności wokalne zachęcamy natomiast do udziału w indywidualnych lekcjach śpiewu oraz warsztatach scenicznych – łączących trening wokalny, z ćwiczeniami z emisji głosu i elementami reżyserii piosenki. Nie zapominamy również o miłośnikach teatru (na warsztaty i do grup teatralnych zapraszają m.in. siedziba główna, CSW Solvay i Klub Wróblowice) i tych, którzy kochają taniec – w nowym sezonie, w Centrum Kultury Podgórza będzie można uczyć się i doskonalić m.in. w takich stylach jak: street dance, taniec nowoczesny i współczesny oraz balet (liczne grupy taneczne działają m.in. w Ośrodku Ruczaj). Nie zawiodą się również ci, którzy szukają większej dawki ruchu – w sezonie 2023/2024 wśród zajęć rekreacyjnych znajdą się m.in. capoeira (m.in. w Klubie Piaskownica), karate i tenis stołowy (w Klubie Zbydniowice) oraz aikido i szermierka klasyczna (w Klubie Wola Duchacka).

Dla dorosłych i seniorów

Nie pozwolimy się też nudzić dorosłym i seniorom. Wśród zajęć plastycznych i rękodzielniczych znajdą oni m.in.: warsztaty koronki klockowej (siedziba główna), pracownie malarstwa (z ukierunkowaniem na różne techniki: akwarelę, technikę pasteli i malarstwa olejnego oraz rysunku i malarstwa), pracownie ceramiki artystycznej, warsztaty pisania ikon (np. w Klubie Tyniec), czy warsztaty makramy i łapaczy snów. Seniorów zapraszamy też na kursy komputerowe (m.in. w siedzibie głównej, Klubie Aleksandry i CSW Solvay) i kursy obsługi smartfonów, a dorosłych na warsztaty fotografii cyfrowej. Jednych i drugich zachęcamy również do nauki języków obcych. Miłośnikom muzyki – zespołom i solistom, profesjonalistom i amatorom, oddajemy także do dyspozycji doskonale wyposażoną salę prób Podgórski Underground – w siedzibie głównej CKP – w której można się uczyć gry na instrumentach i wokalu, brać udział w zajęciach typu combo dla zespołów lub ją wynająć – co piąta próba gratis! Z sali prób muzycznych oraz studia nagrań można też korzystać w Klubie Wola Duchacka.
Duży wybór będą mieli również ci, którzy w wolnym czasie stawiają na taniec i rekreację – do tej kategorii trafiły m.in. takie propozycje zajęciowe jak: tańce greckie, taniec towarzyski, joga, pilates, zumba, latino solo, tabata i stretching, a także tańce w kręgu, gimnastyka prozdrowotna dla seniorów oraz nordic walking+ (nowość w siedzibie głównej) – zajęcia łączące klasyczny „marsz z kijkami” z rozgrzewką na świeżym powietrzu i zajęciami ruchowymi z  elementami pilatesu i stretchingu.

Szczegółowe informacje i zapisy

Pełna oferta zajęć w siedzibie głównej (ul. Sokolska 13) jest dostępna na sokolska.ckpodgorza.pl (zakładka „Zajęcia”, typ: zajęcia w roku kulturalnym). Można się na nie zapisywać od 21.08.2023 – osobiście w placówce lub online (na sokolska.ckpodgorza.pl). Na wszelkie pytania dotyczące przebiegu zajęć oraz zapisów na nie odpowiedzą również pracownicy Punktu Informacyjnego CKP (tel. 12 656 36 70 wew. 30, 509 297 914, e-mail: edukacja@ckpodgorza.pl).
Oferta zajęć osiemnastu filii Centrum Kultury Podgórza będzie sukcesywnie (do początku września) publikowana na stronie internetowej każdej z nich. Będzie można ją odnaleźć wchodząc bezpośrednio na stronę www danej filii i wybierając z górnego menu zakładkę „Zajęcia“ lub poprzez stronę główną ckpodgorza.pl – w tym przypadku wystarczy wybrać segment „Oferta“, a następnie „Zajęcia” i skorzystać z filtru wyszukiwania według „lokalizacji”. Filtr ten umożliwia wyszukiwanie zajęć w każdej z filii z osobna, w kilku na raz lub we wszystkich łącznie (dodatkowo można również skorzystać z opcji wyszukiwania według grupy wiekowej, tematyki zajęć, czy karty lojalnościowej).
Terminy zapisów na zajęcia w poszczególnych filiach Centrum Kultury Podgórza mogą się różnić – są one ustalane indywidualnie przez każdą z placówek, w zależności od specyfiki jej funkcjonowania. Warto również śledzić nasze media społecznościowe, gdzie na bieżąco informujemy o wszystkich nowościach i przypominamy o najważniejszych elementach oferty i kluczowych terminach.
W Centrum Kultury Podgórza z Krakowską Kartą Rodzinną 3+ (KKR 3+) obowiązuje zniżka w wysokości 50% na wybrane zajęcia, a z Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (KKRN) rabat ten obejmuje wszystkie zajęcia z oferty CKP.

Podcast #PodgórzewKulturze – odcinek specjalny

Wiele ciekawych i praktycznych informacji związanych z ofertą zajęciową CKP (siedziby głównej oraz filii) można również znaleźć w jedenastym odcinku naszego podcastu #PodgórzewKulturze. Gość – Magdalena Piędel, Kierowniczka ds. merytorycznych Centrum Kultury Podgórza, opowiada o propozycjach zajęciowych, które cieszą się największą popularnością, o tych unikatowych w skali miasta i kraju oraz takich, które wychodzą naprzeciw niszowym zainteresowaniom. Zachęcamy do jego słuchania w serwisach YouTube i Spotify.

Więcej informacji o samym podcaście #PodgórzewKulturze można znaleźć TUTAJ 

Siedziba główna - zajęcia

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.