Krakowskie Noce to wyjątkowy cykl, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa i goście mogą brać udział w wydarzeniach kulturalnych, obcować z żywą poezją, poznawać ciekawe osoby i poczuć się częścią stolicy poezji, jaką bez wątpienia jest Kraków. Tegoroczna edycja Nocy Poezji odbędzie się pod hasłem „Wolności oddać nie umiem”. Szczegółowy program Nocy Poezji 2022 jest dostępny na: www.krakowskienoce.pl

V Noc Poezji Migowej

W ramach cyklu Krakowskie Noce w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) zagości poezja migowa. Na inspirującą wyprawę do świata ciszy i dźwięków zaproszone zostaną zarówno osoby słyszące, jak i słabosłyszące czy Głuche. Wydarzenie rozpocznie się w piątek (7.10) o godzinie 18.00. Tematem przewodnim V Nocy Poezji Migowej, odbywającej się pierwszy raz na terenie Podgórza, będzie twórczość wybitnej, polskiej poetki Marii Konopnickiej. Uczestnicy wydarzenia będą mogli podziwiać poezję autorki, deklamowaną i tłumaczoną na polski język migowy (PJM), a także będą mogli wziąć udział w warsztacie tworzenia poezji migowej. Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Podgórza, Fundacja Grupa Migawki oraz Stowarzyszenie Życzliwa Dłoń.

Przegląd Poezji Śpiewanej im. Tadeusza Śliwiaka

W sobotę (8.10) zapraszamy do udziału w Przeglądzie Poezji Śpiewanej im. Tadeusza Śliwiaka, który odbędzie się w Dworze Czeczów (ul. Księdza Popiełuszki 36). Swój talent mogą zaprezentować jury osoby, które samodzielnie piszą wiersze, jak i ci, którzy tworzą muzykę do poezji innych twórców. Aby wziąć udział w Przeglądzie należy przygotować prezentację maksymalnie pięciu piosenek, w tym przynajmniej jednego utworu do słów patrona wydarzenia, bądź własnego dzieła zainspirowanego jego twórczością. Wyłonieni przez jury najlepsi uczestnicy zaprezentują swój talent szerokiej publiczności podczas finałowego koncertu. Przesłuchania będą trwały od godziny 12.00 do 18.00, a koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Chętni do wzięcia udziału w Przeglądzie mogą zgłaszać się od 19 września do 3 października: mailowo (czeczow@ckpodgorza.pl), telefonicznie (pod nr 515 757 872) oraz osobiście w biurze Dworu Czeczów (w godz. 9:00-20:00).

Koncert poetycko-muzyczny

Muzyczne interpretacje poezji Marii Konopnickiej, Anny Świrszczyńskiej, a także Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Wisławy Szymborskiej będzie można usłyszeć w piątek (7.10) o godzinie 18.00 podczas koncertu „Samotna idę wśród nocy...” w Klubie Wola Duchacka (ul. Malborska 98). Pierwsza część wieczoru poświęcona będzie poezji kobiecej , zaś jej celem będzie pokazanie sylwetek Poetek, które twórczość skazywała na samotność oraz bolesne wybory. Kolejną atrakcją wieczoru będzie koncert wokalny, w którego programie znalazła się między innymi wokaliza Wojciecha Kilara z filmu „Dziewiąte Wrota”.

Spotkanie z autorkami

W Klubie Pod Jaszczurami (Rynek Główny 8) w sobotę (8.10) o godzinie 15.00 z miłośnikami poezji w ramach projektu „Wolność jest kobietą” spotkają się krakowskie poetki. Publiczność będzie mogła porozmawiać z ulubionymi autorkami i poznać sekrety ich warsztatu twórczego. Wśród zaproszonych gości znalazły się między innymi Bożena Boba-Dyga, Agnieszka Żuchowska-Arendt, Katarzyna Klakla, Joanna Stryjecka, Krystyna Czarnecka-Ćwiertka.  Wydarzenie zorganizowane przez poetkę i znawczynię poezji Agnieszkę Wiktorowską-Chmielewską we współpracy z Fundacją Duży Format i Babińcem Literackim poprzedzą warsztaty poetyckie dla twórców amatorów, które rozpoczną się o godzinie 12.00.

Wystawa poetycka

Fotografie i wiersze poetki Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej będzie można podziwiać w Dworze Czeczów w sobotę (8.10) na wernisażu wystawy, który odbędzie się w godzinach od 19.00 do 20.00. Na wystawie prezentowane będą dzieła, które znalazły się w artbooku artystki zatytułowanym „Wolno”. Prace nawiązują do zjawiska wolności i zapraszają widza do snucia własnych rozważań na ten temat.

Program wydarzeń w ramach Nocy Poezji tutaj

Projekt zrealizowany przy udziale finansowym Miasta Krakowa

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.