Decyzja Gminy Miejskiej Kraków o budowie nowoczesnego centrum kulturalno-edukacyjnego jakim będzie Centrum Kultury Ruczaj, zlokalizowane przy ul. Jana Kantego Przyzby, to przełomowy krok, który pozwoli na nowe otwarcie w kreowaniu oferty kulturalno-edukacyjnej dla Dzielnicy VIII Dębniki i całego miasta.
Nowoczesny budynek Centrum Kultury Ruczaj będzie pełnił funkcję kulturalną dla osób w każdym wieku – od najmłodszych po seniorów. Będzie dostosowany do potrzeb mieszkańców dzielnicy, zostanie dobrze skomunikowany z istniejącym osiedlem budynków mieszkalnych, należących do gminy – zaznacza Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.
W 2022 r. z oferty filii Centrum Kultury Podgórza, funkcjonującej obecnie przy ul. Rostworowskiego 13, skorzystało ponad 40 000 osób. Liczba ta byłaby jeszcze większa gdyby nie ograniczenia lokalowe i techniczne. Obecnie korzystamy z wynajmowanych, niewielkich pomieszczeń przyparafialnych, co powoduje, że wolnych miejsc na poszczególne zajęcia i wydarzenia, które organizujemy jest kilkakrotnie mniej niż chętnych. W przypadku wielu zajęć listy rezerwowych mają nawet po kilkadziesiąt pozycji. Wierzymy, że przeprowadzka do dużego i nowoczesnego obiektu jakim będzie Centrum Ruczaj pozwoli nam wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców tej dynamicznie rozwijającej się części Krakowa jaką jest Ruczaj i przygotować dla nich kompleksową ofertę kulturalno-edukacyjną na wysokim poziomie, dostępną w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Liczymy również, że Centrum Ruczaj stanie się ośrodkiem integracji lokalnej społeczności i każdy będzie czuł się tutaj jak u siebie – mówi Katarzyna Stawiarz, Z- ca Dyrektora Centrum Kultury Podgórza ds. Inwestycji i Administracji.
1 /

Doskonałe zaplecze i pełen wachlarz zajęć i wydarzeń kulturalnych

Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń Centrum Ruczaj pozwoli na stworzenie kompleksowej i  różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z  opiekunami, po seniorów. W budynku znajdą się m.in.: pracownia plastyczna i  ceramiczna z niezbędnym zapleczem, lektorium do prowadzenia zajęć z języków obcych, sale edukacyjne, sale muzyczne (do nauki gry na instrumentach i zajęć wokalnych), taneczne – w których planowane są m.in. zajęcia baletowe, z tańca nowoczesnego, czy latino. W wielofunkcyjnej sali widowiskowej (z balkonem i foyer), która pomieści około 300 osób, będzie można organizować duże i  wymagające profesjonalnego zaplecza technicznego imprezy i wydarzenia kulturalno-edukacyjne, takie jak: koncerty, spektakle i widowiska teatralne i muzyczno-taneczne, a także projekcje filmowe, konferencje i wykłady. Nie zabraknie również odpowiedniego miejsca do zajęć ruchowych i  rekreacyjnych – m.in. gimnastyki Pilatesa i jogi dla dorosłych oraz gimnastyki dla seniorów. Będzie również kolorowa i bezpieczna przestrzeń dedykowana najmłodszym, w której będą organizowane zajęcia w ramach Klubu Rodziców (dedykowane dzieciom do lat 3 z  opiekunami) – m.in. umuzykalniające, sensoryczne i ogólnorozwojowe. Sam budynek będzie również dostosowany do potrzeb matek i ojców z małymi dziećmi – przewidziana jest m.in. wózkownia i Kącik Rodzica – oraz potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie przewidziano również miejsce na kawiarnię. W  ofercie Centrum Ruczaj z pewnością nie zabraknie również propozycji spotkań i  różnorodnych eventów mających na celu integrację lokalnej społeczności oraz oferty związanej z  użyczeniem przestrzeni osobom i podmiotom realizującym ciekawe lokalne inicjatywy. W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co ułatwi mieszkańcom kontakt przedstawicielami samorządu lokalnego, ze względu na dobre skomunikowanie tej lokalizacji z osiedlami na obszarze dzielnicy.

Sześć kondygnacji i nowatorski design

Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Centrum Kultury Ruczaj opracowała firma Limba Eko sp. z o.o. Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Bryła budynku będzie zwarta, z zaokrąglonymi narożnikami, częściowo podcięta od strony zjazdu do garażu podziemnego, co doda jej lekkości. Na elewacjach zostaną zamontowane kolorowe światłołamacze, a  foyer na parterze będzie doświetlone przez szklaną fasadę. W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentacyjna spiralna klatka schodowa i  recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa. Łączna powierzchnia użytkowa budynku będzie liczyć ok. 4700 m2.
Koordynowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich w  Krakowie inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół Centrum Kultury Ruczaj i  połączenie go z układem komunikacyjnym wybudowanego w latach 2017-2020 osiedla budynków mieszkalnych, należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach prac zewnętrznych zostanie nasadzona nowa zieleń oraz zamontowane obiekty małej architektury.
Łączna wartość umowy na budowę Centrum Kultury Ruczaj wynosi ponad 50 mln zł, z czego 30 mln pochodzić będzie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Zgodnie z zawartą umową, na sfinalizowanie budowy obiektu wykonawca będzie miał 30 miesięcy.
Wizualizacja Limba Eko sp. z o.o., Zarząd Inwestycji Miejskich

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.