COOLturalny Kraków: spacero-gry miejskie po krakowskich dzielnicach
Autor projektu: Katarzyna Zielińska       
Termin realizacji:
19 września 2022 r. godz. 16:00-18:00 (spacer z tłumaczem PJM)
21 września 2022 r. godz. 12:00-14:00
23 września 2022 r. godz. 12:00-14:00
Start w Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, 30-510 Kraków)
Opis: Projekt skierowany jest do obcokrajowców mieszkających w Krakowie, ale także do młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej, którzy poprzez uczestnictwo w projekcie będą mogli wspólnie się poznawać. Każda ze spacerów będzie się rozpoczynać przed siedzibą główną Centrum Kultury Podgórze. Trasy prowadzić będą ulicami Podgórza, Kazimierza i Rynku Głównego. Spacery zakończymy w samym sercu Kazimierza – na terenie dziedzińca Muzeum Inżynierii i Techniki.
Dofinansowanie: 5 000 zł


W gościnnym Krakowie
Autor projektu: Barbara Munk 
Termin realizacji:
15 sierpnia – 16 października 2022 r.
Opis: Założeniem projektu jest pokazanie Krakowa jako miasta otwartego dla emigrantów z różnych stron Europy i świata, którzy znajdowali w nim od wieków miejsce przyjazne do życia. Realizacja projektu opierać się będzie na stworzeniu cyklu złożonego z 4 krótkich filmów w formie spaceru z przewodnikiem po Krakowie, zawierających syntetyczne informacje historyczne oraz pokazujących dorobek z dziedziny urbanistyki, architektury i sztuki, a nawet kulinariów. Każdy z odcinków przekaże podstawowe informacje na temat poszczególnych grup narodowościowych, kulturowych i religijnych, a przede wszystkim przybliży miejsca w Krakowie związane bezpośrednio z historią każdej z tych grup.
Dofinansowanie: 6 500 zł

Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa – wielokulturowe warsztaty storytellingowo-ilustracyjne dla dzieci i młodzieży
Autor projektu: Agnieszka Pięta-Jadczak
Termin realizacji:
lipiec 2022 r., ARTzona, os. Górali 4
Opis: Podczas 5 spotkań zostaną przeprowadzone warsztaty w dwóch blokach: storytellingowym i ilustracyjnym. Efektem finalnym warsztatów będzie stworzenie przez każdego uczestnika swojej własnej, artystycznej ,,Książki o mnie…” w formie artbooka.
Dofinansowanie: 6 500 zł
Nagroda:
1 500 zł

artfestiwal WIELE KULTUR
Autor projektu: Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska 
Termin realizacji:
30 czerwca – 2 lipca 2022 r.
Opis: Literatura (obca) jako sposób nawiązania dialogu. Trzy dni wydarzeń artystycznych, od warsztatów plastycznych, po spotkania z poetami i tłumaczami, koncerty oraz wernisaż wystawy „Tacy sami”, podczas których sięgamy do tradycji wielokulturowego Krakowa, a jednocześnie doświadczamy wielu wymiarów kultury.
30 czerwca 2022 r.
Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13, Kraków
Literatura (obca) jako sposób nawiązania dialogu
16.00 -17.00 „Tłumaczenie jako proces rozgryzania języka” – spotkanie z tłumaczką Ewą Kowynią, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
17.00 -18.00 „Bałkańskie rozmaitości” – spotkanie z tłumaczką Agnieszką Żuchowską-Arend, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
18.00 -19.00 „Słowiańska natura” – spotkanie z tłumaczką Anetą Kamińską, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
19.00 – 20.00 Koncert zespołu „Kriva Drina” – muzyka bałkańska, żydowska, słowiańska. Spektakl muzyczny „Co nas łączy?” Prowadzenie Katarzyna Klakla
1 lipca 2022 r.
Dwór Czeczów, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 36, Kraków
Różne wymiary sztuki - dźwięk i obraz
17.00  - 18.00 Warsztaty artystyczne dla najmłodszych „Historia dla dzieci”, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
19.00 – 20.00 Wernisaż wystawy „Tacy sami”
2 lipca 2022 r.
Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13, Kraków
Dziedzictwo kulturowe jako fundament rozwoju kolejnych pokoleń
15.00 - 16.00 „Żydowska pocztówka z Galicji” – wykład i warsztaty artystyczne, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
16.00 - 17.00 „Wiersze wielokulturowego Krakowa” – performance polegający na wspólnym czytaniu poetów związanych z Krakowem tj.: Tadeusza Peipera, Józefa Baua, Mordechaja Gebirtiga, Georga Trakla oraz dzielenie się wierszami, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska.
17.00  - 18.00 „Poezja nie zna granic” – spotkanie wokół polsko-hebrajskiego tomiku „Powrót do wczoraj” Renaty Adamskiej, akompaniament Marek Kowalski, prowadzenie Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
18.00 – 19.00 „Słowa ubrane w muzykę” – recital gitarowy Marka Kowalskiego
Dofinansowanie: 6 500 zł
Nagroda: 1 500 zł

Sąsiedzka wymiana – polsko-ukraińskie warsztaty artystyczne dla kobiet z Ukrainy i Polski
Autor projektu: Małgorzata Wojtasik, Agnieszka Kowalska
Termin realizacji:
30 wrześnie - Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Klub Mirage ul. Osiedle Bohaterów Września 26
7 października 2022 r. - Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Klub Krzesławice ul. Melchiora Wańkowicza 17
Opis:
Na program  składać się będzie seria warsztatów międzykulturowych dla kobiet z Polski i z Ukrainy zakończonych koncertem finałowym dla mieszkańców i sympatyków krakowskiej Nowej Huty. Głównym celem wydarzeń jest integracja i współpraca polsko-ukraińska, której narzędziem będzie kultura.
Dofinansowanie: 6 500 zł
Nagroda: 1 500 zł

Namiot czterech stron świata – warsztaty edukacyjne dla dzieci
Autor projektu: Joanna Gruszka
Termin realizacji:
4-5 października 2022 r. godz. 9.00-13.00
Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13, Kraków
Opis:
Co Cię „spotka” na naszej wyspie? Używając kompasu ustalisz kierunki świata, dowiesz się więcej o innych kulturach, poznasz rolę namiotu dla różnych ludów i wyznawców religii świata, będziesz mógł „zostawić” pytanie dzieciom-obcokrajowcom, które mieszkają w Krakowie – odpowiedź poznasz podczas jesiennych warsztatów. Prowadzenie: Joanna Gruszka – Fundacja Społeczno-Kulturalna Anthropos, Centrum Wielokulturowe w Krakowie. Warsztaty przeznaczone dla grup zorganizowanych. 
Dofinansowanie: 6 500 zł

SOROK DNIEJ, czyli czterdzieści dni
Autor projektu: Arletta Szewczyk
Termin realizacji:
25 września 2022 r. godz. 16.00, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Klub Jędruś Osiedle Centrum A 6A
Opis:
Sorok dniej. Czterdzieści dni. Tyle czasu na Kaukazie otrzymuje zmarły, by rozstać się z rodziną. Ostatniego dnia na ulicy ustawia się namiot, na stoły wystawia najlepsze potrawy, bo trzeba uczcić zmarłych. Nikogo się nie zaprasza, a jednak wszyscy przychodzą. 1 września 2004 roku podczas ataku terrorystycznego na Szkołę Podstawową w Biesłanie zginęły 334 osoby w tym 186 dzieci... to dla nich na każdej ulicy stawiano namioty. Pomieściły zmarłych żegnających się z rodziną i żywych, z których uszło życie po stracie, po doświadczeniu wojny. W namiocie zasiadają ofiary i ich kaci, którzy też kiedyś byli czyimiś ofiarami. Naprzemienny łańcuch ról. Czy jest sposób by go przerwać? I kto może tego dokonać?
Dofinansowanie: 6 500 zł

MIKROHISTORIE. Podróże dookoła świata
Autor projektu: Katarzyna Homoncik
Termin realizacji:
lipiec-sierpień 2022 r., Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4
Opis:
Cykl spotkań z uczestnikami projektu „Ta krew jest dla ciebie” Franciszka Orłowskiego, obcokrajowcami mieszkającymi w Krakowie. Swoje „mikrohistorie” opowiedzą między innymi: Nora Huerta (Meksyk), Seydou Zan Diarra (Mali) oraz Nastya Podorozhnya (Ukraina). Spotkania poprowadzi Betina Fekser, kuratorka wystawy, koordynatorka produkcji wideo „Ta krew jest dla ciebie”. Dzieci zapraszamy do udziału w plenerowych warsztatach opartych na motywach literackich i wizualnych zaczerpniętych z różnych kultur. Warsztaty poprowadzą: Wassim Ibrahim (Syria) oraz Franciszek Orłowski (Polska).
Więcej informacji: www.mocak.pl.
Dofinansowanie: 6 500 zł

Bagaż uczuć, czyli jak się kocha, lubi i smuci w różnych częściach świata – spektakl teatralny i warsztaty dla dzieci o emocjach
Autor projektu: Dorota Kaczor
Termin realizacji:
23 września 2022 r. godz. 16.00, Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13
Opis:
Zapraszamy na autorski spektakl o emocjach! Jak pomóc dzieciom, by umiały sobie z nimi radzić? Jak wprowadzać dziecko w świat emocji? My nazywamy je po imieniu! W trakcie spektaklu teatralnego zapraszamy dzieci do zadawania pytań i dajemy im szansę na zrozumienie tego, co im się przytrafia. Jaki wpływ ma rodzic na to, jak przeżywa emocje dziecko? Czy my dorośli, też możemy się czegoś nauczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania dostaniecie w spektaklu „Bagaż uczuć”.
Zastanowimy się, jak w poszczególnych kulturach odczytywane są znaki ciała. Jakie ograniczenia w okazywaniu emocji są w innych częściach świata. Czy emocje są uniwersalne? Zapraszamy Was w podróż z bagażem emocji. Czy będzie to ciężar, czy coś, co nas wyposaży w długą podróż, jaką jest życie?
Spektakl jest dedykowany dzieciom od 4 do 12 roku życia, jednak fabuła przedstawienia zakłada „drugie dno” dla młodzieży, rodziców i dorosłych widzów. Zapraszamy do udziału całe rodziny.
Liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w Punkcie Informacyjnym Centrum Kultury Podgórza.
Dofinansowanie: 6 500 zł

Kraków wielokulturowy we wzorach na ceramice – warsztaty
Autor projektu: Ewa Szlachetka-Depak
Termin realizacji:
21 lipca 2022 r. I grupa 10.00-13.00, II grupa 15.00-18.00
24 lipca 2022 r. I grupa 10.00-13.00, II grupa 15.00-18.00
Fundacja Litofania im. Romana Szlachetki ul. Kozienicka 29A, Kraków
Wystawa: 30 września 2022 r. godz. 17.00, Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13
Opis:
Celem projektu jest poznawanie wielokulturowości Krakowa, wzorów ceramicznych i ornamentów charakterystycznych dla przedstawicieli różnych kultur zamieszkujących miasto w historii i obecnie, poprzez zmysły. 
Dofinansowanie: 6 500 zł
Nagroda: 1 500 zł

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.