Uczta u ksiecia Kraka
Odcinek 1 – Uczta u Księcia Kraka 
Podczas uroczystej uczty w grodzie Kraka omawiane są ważkie sprawy dotyczące relacji państwa Wiślan z sąsiadami. Wracający z dalekich rubieży woj Wisław przedstawia raport opisujący sytuację europejskich państw plemiennych na przełomie VIII-X wieku. Widzowie poznają bliżej plemię Wiślan oraz ich legendarnego przywódcę.
Leszy, Pan Lasów
Odcinek 2 – Leszy, Pan Lasów
Leszy, tajemnicze leśne bóstwo, zagraża mieszkańcom grodu. Woj Wisław przygotowuje się do starcia z demonem lasu i o zmroku wyrusza na straceńczą misję. Widzowie poznają szczegóły dotyczące bóstw, demonów i bożąt oraz wierzeń i rytuałów pogrzebowych Słowian.
Rękawka
Odcinek 3 – Rękawka
Książe Krak ogłasza swoim poddanym ważną decyzję. Ostatni odcinek przeniesie widzów bezpośrednio na pierwsze Święto Rękawki, gdzie będą mogli być świadkami pożegnania Kraka z jego ukochanym grodem, ceremonii pochówku, a także poznać szczegóły powstania nietypowej budowli jaką jest Kopiec Krakusa.
Legendarny Książe Krak, tajemnicze zwyczaje i wierzenia, a także tradycja wywodząca się z pogańskich obrzędów to podwaliny, obchodzonego we wtorek po święcie Wielkiej Nocy u stóp Kopca Krakusa, Tradycyjnego Święta Rękawki. Centrum Kultury Podgórza wraz z Drużyną Wojów Wiślańskich Krak od lat organizują obchody Rękawki przybliżając krakowianom ten fascynujący okres historyczny.

W związku z pandemią i wprowadzonymi ograniczeniami w funkcjonowaniu instytucji kultury oraz zakazem organizacji wydarzeń, nie odbyły się dwie edycje Tradycyjnego Święto Rękawki (w latach 2020-2021). Zamiast organizacji imprezy plenerowej, przygotowana została nietypowa produkcja filmowa, której celem była rekonstrukcja realiów życia wczesnośredniowiecznych Słowian, a także opowiedzenia o ich zwyczajach, panującej religii i sytuacji politycznej między plemionami zamieszkującymi Europę.
Przygotowanie filmu o wczesnośredniowiecznych zwyczajach było dla nas nie lada wyzwaniem, ale także wspaniałą przygodą. Mamy przyjemność zaprosić Państwa do wspólnej podróży w czasie i lepszego poznania kultury Słowian. Mam nadzieję, że przygotowana przez nas produkcja filmowa zostanie dobrze odebrana przez wszystkich sympatyków Rękawki oraz zrekompensuje im dwuletni okres czasu, kiedy nie mogliśmy spotkać się pod Kopcem Krakusamówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Popularnonaukowy charakter produkcji

W filmie opowieść o grodzie, będącym stolicą kraju Wiślan, snuta jest dwutorowo. Pierwszą jej cześć stanowią wypowiedzi ekspertów: Pani Ewy Kubickiej-Kabacińskiej – archeolożki z Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Norberta Tkacza – historyka, etnografa i rekonstruktora z Drużyny Wojów Wiślańskich Krak. Przedstawiają oni potwierdzone badaniami archeologicznymi fakty dotyczące kultury, diety, wierzeń Słowian i początków Krakowa. Drugą częścią produkcji są zrekonstruowane i sfabularyzowane przygody mieszkańców grodu: walecznego woja Wisława, Księcia Kraka oraz ich rodzin. Przedstawieni w opowieści wczesnośredniowieczni mieszkańcy grodu muszą mierzyć się z zagrożeniem wynikającym z narastających napięć pomiędzy rosnącymi w siłę plemionami, a także z mitycznymi postaciami zamieszkującymi otaczający ich las. Ostatni odcinek przeniesie widzów bezpośrednio na pierwsze Święto Rękawki, gdzie widzowie będą mogli być świadkami pochówku legendarnego Księcia i poznać szczegóły powstania nietypowej budowli jaką jest Kopiec Krakusa.
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
film rękawka
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film
Rękawka film

Relacja z pierwszego dnia planu filmowego

1 /

Historyczny plan filmowy

Pierwsze zdjęcia do filmu zostały wykonane na terenie skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy, będącego jednym z najważniejszych polskich stanowisk archeologicznych i jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich. W skansenie nagrano scenę uczty na dworze księcia Kraka, przygotowania woja do walki z niebezpiecznym leśnym bóstwem – Leszym, jak i sceny walki, a także liczne ujęcia przedstawiające życie w grodzie, wczesnośredniowieczne zwyczaje i obrzędy. Pozostałe sceny nagrane zostały w okolicach Kopca Krakusa, zlokalizowanej na szczycie wzgórza Lasoty, najstarszej budowli znajdującej się na terenie Krakowa, która jest datowana okres pomiędzy końcem VIII a połową X wieku. Na szczycie Kopca rekonstruktorzy zainscenizowali pożegnanie Księcia Kraka z jego grodem oraz uroczystości pogrzebowe legendarnego władcy.

Obsada i twórcy

W filmie wystąpili, współpracujący z Centrum Kultury Podgórza przy realizacji wszystkich edycji Tradycyjnego Święta Rękawki, rekonstruktorzy z Drużyny Wojów Wiślańskich Krak. Autorami scenariusza są specjaliści z zakresu archeologii, historii oraz rekonstrukcji historycznych: Marcin Przybyła i Norbert Tkacz. Za zdjęcia odpowiada Bogusław Zdebski, za scenografię Jakub Maciąg i Marcin Przybyła. Reżyserii podjął się Norbert Tkacz. Producentem filmu jest Centrum Kultury Podgórza oraz Drużyna Wojów Wiślańskich Krak. Projekt jest finansowany ze środków Rady Dzielnicy XIII Podgórze i Miasta Krakowa.

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.