Centrum Kultury Podgórza zaprasza na niezwykłe spotkania z historią, miejskimi legendami, poezją i literaturą. Tym razem jednak wyjątkowo nie mieszkańcy Podgórza przyjdą do siedziby głównej, ale to pracownicy CKP odwiedzą ich domy za pośrednictwem odtwarzaczy audio. Nagranie serii podcastów i słuchowisk poświęconych wyjątkowym miejscom w Podgórzu rozważane było już od dawna, jednak dopiero czas pandemii i częściowego zamknięcia instytucji kultury uwidocznił potrzebę kontaktu i opowiadania historii na odległość. Dlatego właśnie teraz, w rocznicę wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią, rozpoczyna się projekt, który zabierze słuchaczy w podróż po zaułkach dzielnicy, a także po kartach światowej literatury. Usiądźmy wygodnie i posłuchajmy.

Opowieści starej szkoły

Inspiracją do pierwszego słuchowiska jest budynek starej męskiej szkoły powszechnej – dziś siedziby głównej Centrum Kultury Podgórza, którego historia sięga ponad sto pięćdziesiąt lat wstecz. „Opowieści starej szkoły: szpital epidemiczny” to nagranie poświęcone nieznanym wydarzeniom historycznym, które miały miejsce w budynku starej szkoły. Scenariusz bazuje na zapiskach dotyczących przeszłości budynku przy ulicy Sokolskiej, z czasów gdy w jego murach mieścił się szpital epidemiczny. Występujący w słuchowisku przygotowali własną interpretację tamtych wydarzeń i stworzyli barwne kreacje pielęgniarek i pacjentów szpitala, w którym podczas I wojny światowej leczono choroby zakaźne. Centrum Kultury Podgórza zapowiada kolejne odcinki „Opowieści starej szkoły”, w których przybliżone zostaną pozostałe sekrety budynku oraz otaczającego go dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. W nadchodzących miesiącach planowany jest także cykl dla najmłodszych, w skład którego wejdą odcinki Słuchowiska Centrum Kultury Podgórza poświęcone nowym wersjom legend i baśni Podgórskich.

słuchowiska centrum kultury podgórza
słuchowiska centrum kultury podgórza
słuchowiska centrum kultury podgórza
słuchowiska centrum kultury podgórza
słuchowiska centrum kultury podgórza
słuchowiska centrum kultury podgórza
słuchowiska centrum kultury podgórza
słuchowiska centrum kultury podgórza
słuchowiska centrum kultury podgórza

Tak wyglądają próby do nagrań podcastów Centrum Kultury Podgórza! Nagranie serii słuchowisk poświęconych wyjątkowym miejscom w Podgórzu, historii, literaturze i wszystkim, co nas interesuje, rozważaliśmy już od dawna. Właśnie teraz realizujemy ten plan.

1 /

Dzień Poezji i Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Kolejną propozycją dla słuchaczy będzie słuchowisko związane z obchodami Światowego Dnia Poezji. Z tej okazji już 21 marca będziemy mogli usłyszeć kadrę Centrum Kultury Podgórza czytającą wiersze wybitnych poetek. Wśród prezentowanych wierszy nie zabraknie tych autorstwa polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej oraz niezapomnianych Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i Haliny Poświatowskiej, najnowszą poezję reprezentować będą między innymi wiersze Agnieszki Wolny-Hamkało. Słuchacze będą mieć okazję lepiej poznać kobiecą poezję, a także zostaną zaproszeni do samodzielnego czytania wierszy współczesnych poetów. Na obchodzony 25 marca Światowy Dzień Czytania Tolkiena Centrum Kultury Podgórza przygotowało słuchowisko na podstawie kluczowej sceny z jednej z najwybitniejszych powieści fantasy „Władca pierścieni. Tom 1. Drużyna Pierścienia”. Wspólnie z Hobbitami i ludźmi z Południa słuchacze wyruszą w daleką podróż opuszczając zawsze zielone pagórki Shire i słoneczne równiny Gondoru, aby wraz z innymi mieszkańcami Śródziemia wziąć udział w naradzie u Erlonda. Ta niezwykła interpretacja prozy Tolkiena zachęci do przeczytania trylogii, a także pozwoli na przypomnienie sobie opowieści i przeżycia po raz kolejny tej niezwykłej przygody. Również słuchowiska poświęcone literaturze i poezji doczekają się kontynuacji. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych (Spotify, YouTube, Facebook), na których będą zapowiadane i publikowane kolejne słuchowiska.

Słuchowiska Centrum Kultury Podgórza

1. Opowieści starej szkoły - szpital epidemiczny

Nadstawcie ucho! Rozpoczynamy cykl słuchowisk dla miłośników podcastów. Inspiracją do stworzenia premierowego odcinka była nieznana, a wyjątkowa historia budynku siedziby głównej CKP. Przeniesiemy się zatem do czasów początku I wojny światowej, gdy w naszych murach działał szpital epidemiczny.
2. Światowy Dzień Poezji - Poezja Kobiet

Wysłuchajcie utwory wybitnych poetek, czytane przez naszych pracowników. Wśród prezentowanych wierszy nie zabraknie tych autorstwa polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej oraz niezapomnianej Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, najnowszą poezję reprezentować będą między innymi wiersze Agnieszki Wolny-Hamkało.
3. Dzień Czytania Tolkiena | Narada u Elronda

Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena przeczytaliśmy dla Was jedną z kluczowych scen w powieści "Władca Pierścieni" – fragment Tomu 1 "Drużyna Pierścienia", rozdział "Narada u Elronda". Wsłuchajcie się w głosy Gandalfa, Aragorna i Boromira, poznajcie przygody dzielnych Hobbitów oraz historię Śródziemia.

Plakaty

plakat

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.