Dni Komedii dell’Arte to prawdziwe święto teatru. W tym roku okoliczności uniemożliwiły organizację wydarzenia w tradycyjnej formie, dlatego razem z Fundacją Studio Dono podjęliśmy decyzję o przeniesieniu wydarzenia do sieci. Spotkania z komedią będą nie tylko możliwością spędzenia przyjemnie czasu, ale także okazją do lepszego poznania gatunku

- zachęca Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Komedia dell’arte zagościła na stałe w Teatrze Praska 52 za sprawą Fundacji Studio Dono i Trupy KOMEDIANTY. Przez cały rok w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’Arte możemy podziwiać wyjątkowe przedstawienia realizujące zasady powstałej w XVI wieku we Włoszech komedii. Najważniejszym momentem sezonu teatralnego są coroczne Dni Komedii dell’Arte. W ubiegłych latach oprócz premier teatralnych w programie Dni widzowie mogli znaleźć szeroką gamę wydarzeń towarzyszących takich jak wystawy, wykłady, konferencje naukowe czy spotkania z artystami. Nadchodzące Dni będą jednak znacząco różnić się od tych odbywających się w poprzednich latach. Ograniczenia w działaniu instytucji kultury uniemożliwiły organizację spektakli w formie stacjonarnej, nie przeszkodziło to jednak organizatorom w przygotowaniu angażujących spotkań z komedią dell’arte.

Na tegoroczne Dni Komedii złoży się specjalnie przygotowany cykl nagrań: Spotkania z komedią. Zostaną w nich przybliżone kluczowe aspekty komedii dell’arte. Szczypta teorii będzie wstępem do komediowego meritum, jakim jest rozrywka. Trupa KOMEDIANTY zapewni ją, wykonując przygotowane specjalnie na tę okazję intermedia

– informuje Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Dyrektor Artystyczna Dni Komedii dell’Arte.

(fot. Ilja van de Pavert)
Nadchodząca, XII edycja będzie zupełnie inna niż poprzednie. Na tegoroczne  Dni Komedii złoży się specjalnie przygotowany cykl nagrań: Spotkania z komedią. Zostaną w nich przybliżone kluczowe aspekty komedii dell’arte. Szczypta teorii będzie wstępem do komediowego meritum, jakim jest rozrywka. Trupa KOMEDIANTY zapewni ją, wykonując przygotowane specjalnie na tę okazję intermedia.

Scena komediowa w sieci

Celem organizowania Commedia dell’Arte Day jest popularyzacja gatunku teatralnego oraz szerzenie wiedzy na temat zjawiska jakim jest komedia dell’arte. Zaproponowana forma Dni ma wymiar edukacyjny. Organizatorzy przygotowali trzy „Spotkania z komedią” poświęcone kluczowym dla komedii dell’arte tematom. Pierwszego dnia (25 lutego) artyści zaprezentują widzom scenę zatytułowaną „Wzburzone serca”, przy okazji której omówiona zostanie rola komizmu i powagi w przedstawieniach. Już następnego dnia (26 lutego) na wirtualnych deskach Teatru Praska 52 przedstawione zostanie intermedium „Miłosne sidła”, podczas którego widzowie poznają szczegóły przełomowej roli komedii dell’arte w dopuszczeniu kobiet na sceny teatralne. Ostatniego dnia (27 lutego) widzowie będą mogli podziwiać scenę pt. „Chytre awanse” będącej wstępem do zaprezentowania kluczowych ról jakie są przypisane konkretnym maskom.

Wielowiekowa tradycja

Powstała we Włoszech komedia dell’arte była pierwszą formą teatru zawodowego nowożytnej Europy. O wyjątkowości przedstawień stanowią canevas - scenariusze będące jedynie ramą spektaklu, którą wypełniają improwizowane przez aktorów lazzi - gagi, popisy akrobatyczne i skecze sytuacyjne. Aktorzy występujący w komediach dell’arte przyodziani są w maski symbolizujące stereotypowe postacie, w których odnajdujemy przywary mieszkańców różnych regionów Włoch, a także różnice w postrzeganiu świata w zależności od pozycji społecznej i wieku. Ślady masek - uniwersalnych postaci na stałe wpisały się do kanonu kultury i pojawiają się w dziełach komediopisarzy i dramaturgów oraz w tych należących do popkultury. Przez lata zachowana oryginalna forma teatralna do dziś ma rzesze zwolenników na całym świecie, a także stanowi inspirację dla współczesnych twórców. Komedia dell’arte została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Szczegóły na: www.dnikomedii.pl

XII Dni Komedii dell’Arte Kraków | 25.02 – 27.02. 2021

PROGRAM

25.02.2021 - Spotkanie 1. „Wzburzone serca”. Komizm i powaga w komedii dell’arte.
26.02.2021 -
Spotkanie 2. „Miłosne sidła”. Kobiety w komedii dell’arte.
27.02.2021 -
Spotkanie 3. „Chytre awanse”. Maski w komedii dell’arte.

Po raz kolejny będziemy obchodzić symboliczne narodziny komedii dell’arte, która pojawiła się we Włoszech w XVI w. Ten pierwszy zawodowy nowożytny teatr przez prawie dwieście lat święcił triumfy, zarówno na placach miejskich, jak i na dworach całej niemal Europy. Komedia dell’arte na zawsze odmieniła nie tylko oblicze teatru, ale także wpłynęła znacząco na inne rodzaje sztuk.

Organizatorzy

Logo Studio Dono
Logo CKP

Mecenasi

Logo Studio Dono
Logo IIC

Partnerzy

logo Trupa Komedianty
Logo Teatr Praska 52

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.