Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną!

Solidna dawka dobrego humoru z mistrzem pantomimy komicznej Ireneuszem Krosnym w roli głównej. Do tego koncerty, miejska gra w nietypowej, spacerowo-internetowej formie, a także piknik sąsiedzki, wieczór wspomnień i prezentacja projektów artystycznych nawiązujących do okresu izolacji społecznej wywołanej epidemią koronawirusa. A do tego wydarzenia towarzyszące w wybranych filiach Centrum Kultury Podgórza. Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2020, która odbędzie się w dniach 17–20 września. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, warto jednak pamiętać, że – ze względu na reżim sanitarny związany z COVID-19 – liczba miejsc na każde z nich będzie ograniczona.

Nie od dzisiaj wiadomo, że doskonałym lekarstwem na jesienną chandrę, krótkie dni i kapryśną pogodę jest odpowiednia dawka humoru. Stąd pomysł na kabaretowy finał tegorocznej edycji imprezy. Nie zabraknie również muzyki na żywo, odrobiny teatru i spotkania ze sztuką czasu pandemii. A wszystko z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2020. Startujemy już 17 września – zachęca Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Operetka, musical i kamień filozoficzny

Rozpoczniemy 17 września (czwartek), o godz. 17.00 (w Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13) koncertem „Cudowny świat operetki i musicalu”. Najpiękniejsze arie i duety operetkowe i musicalowe zaśpiewają Edyta Piasecka (sopran) i Sławomir Naborczyk (tenor), z akompaniamentem Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej (fortepian).

Od czwartku do soboty (17–19.09) będzie też można wziąć udział w grze miejskiej dla szkół i rodzin „Henryk Garncarz i kamień filozoficzny”, prowadzonej w wyjątkowej, internetowo-spacerowej formie. Odwiedzając ciekawe zakątki prawobrzeżnej części miasta, razem z tytułowym bohaterem gry wyruszycie na poszukiwanie wyjątkowej podgórskiej szkoły, w której młody Henryk Garncarz – jak Harry Potter w Hogwarcie – miał zgłębiać podstawy sztuki magicznej. Udział w grze jest bezpłatny. Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo (od 10.09), pod adresem: edukacja@ckpodgorza.pl. W wiadomości trzeba podać m.in. nazwę swojej drużyny oraz liczbę jej członków. W odpowiedzi uczestnik otrzyma „Notatnik poszukiwacza” – ze wskazówkami pozwalającymi odnaleźć w terenie punkty kontrolne, w których czekać będą zadania do rozwiązania oraz polami na uzupełnienie odpowiedzi. Co ważne, trasa spaceru będzie wiodła przez miejsca o małym natężeniu ruchu, w których możliwe jest swobodne zachowanie bezpiecznego dystansu od innych osób. Kto upora się ze wszystkimi zadaniami i zgłosi mailowo przejście całej trasy (wysyłając uzupełniony „Notatnik poszukiwacza”) otrzyma informację o odbiorze nagrody!

Osoby, które chcą otrzymać wydrukowane materiały niezbędne do uczestnictwa w grze mogą zgłaszać się do Punktu Informacyjnego Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, parter).

Podgórska Jesień Kulturalna 2018
Podgórska Jesień Kulturalna 2018
Podgórska Jesień Kulturalna 2018
Podgórska Jesień Kulturalna 2018
Podgórska Jesień Kulturalna 2018
Podgórska Jesień Kulturalna 2018
Podgórska Jesień Kulturalna 2019
Podgórska Jesień Kulturalna 2019
Podgórska Jesień Kulturalna 2019
Podgórska Jesień Kulturalna 2019
Podgórska Jesień Kulturalna 2018

Coroczne święto Podgórza to kilkudniowe wydarzenie o charakterze kulturalnym. Podgórska Jesień Kulturalna to również największa cykliczna impreza organizowana przez Centrum Kultury Podgórza i jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu odbywających się w prawobrzeżnej części Krakowa.

1 /

Sztuka czasów pandemii i piknik sąsiedzki

Kolejna propozycja w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2020 to „Pandemiczny piątek” (18.09, godz. 16.00–20.00). Tego dnia, w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (przy ul. Sokolskiej 13) będziemy prezentować nawiązujące do okresu izolacji społecznej projekty muzyczne, filmowe, plastyczne i literackie, które zostały zrealizowane w ramach miejskiego pakietu działań pomocowych związanych z COVID-19 „Kultura Odporna” – program „Zakupu dzieł”.

Pełna atrakcji będzie również sobota (19.09). Rozpoczniemy w plenerze (planty im. F. Nowackiego, godz. 10.00–14.00), „Piknikiem sąsiedzkim u Burmistrza Floriana”. W programie znajdą się m.in.: quiz o Dzielnicy XIII Podgórze, nauka gry w zośkę, aktywności sportowe dla dzieci, zabawy z animatorem, spektakl teatralny oraz czytanie legend podgórskich. Będzie też można przyprawić sobie wąsy, założyć kolorową perukę, śmieszne okulary i zrobić zabawne, pamiątkowe zdjęcie – już teraz zapraszamy do podgórskiej, jesiennej fotobudki! Całość osłodzi wata cukrowa.

Na popołudnie zaplanowaliśmy spektakl Improwizowanego Teatru Pandemicznego, w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza i artystów współpracujących (planty im. F. Nowackiego, godz. 16.00) oraz „Podgórski podwieczorek” połączony ze wspomnieniami o Emilu Serkowskim, burmistrzu miasta Podgórze – z gościnnym udziałem malarki Agnieszki Praxmayer (autorki portretu E. Serkowskiego) oraz wiolonczelistki dr hab. Doroty Imiełowskiej (siedziba główna Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13, godz. 18.00).

Mistrzowie kabaretu na Rynku Podgórskim

Tegoroczną edycję imprezy zakończymy na wesoło, „Kabaretowym Powitaniem Jesieni na Rynku Podgórskim” (20.09/niedziela, godz. 15.00–21.00). Gwiazdą wieczoru będzie mistrz pantomimy komicznej Ireneusz Krosny, który zaprezentuje program „Krosny na wakacjach” (godz. 20.00). Wcześniej „Jesiennym babskim graniem” do łez rozbawi kabaret A Jak! (godz. 19.00). Gromki śmiech wywoła również kabaret Kwartet Okazjonalny (godz. 18.00) oraz standuperka Iza Kała (godz. 17.20). Nie zabraknie także muzycznych akcentów. W ramach wydarzenia odbędzie się koncert „Życie kabaretem jest” (godz. 15.10) w wykonaniu Doroty Helbin (sopran), Mateusza Dudka (akordeon) i Vasyla Kobila (kontrabas, gitara). Najpiękniejsze tradycyjne piosenki i melodie z różnych stron Hellady zagra natomiast grecki zespół MYTHOS. Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenia towarszyszące

Poza aktywnościami przygotowanymi przez siedzibę główną Centrum Kultury Podgórza, w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2020 odbędzie się też wiele wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez filie Centrum. Klub Rybitwy przygotował ciekawe propozycje dla dzieci: międzykulturowe, kreatywne warsztaty „Mali podróżnicy” i warsztaty przyrodnicze „Najpiękniejsze ptaki Polski” (17.09/czwartek) oraz plenerowy spektakl teatralny „Pan Twardowski” (18.09). Z kolei w Klubie Iskierka przedszkolaki będą mogły wziąć udział w warsztatach edukacyjno-plastycznych „Tajemnice kasztanowej skorupy – odkrywamy skarby jesieni”(18.09). Na gości, którzy odwiedzą Klub Wola Duchacka czeka spektakl „Księżycowy sen” w wykonaniu Teatru Nikoli (18.09), a Klub Kliny zachęca uczniów szkół podstawowych oraz rodziny z dziećmi (od 7. roku życia) do udziału w internetowo-spacerowej grze miejskiej „Co ma piernik do wiatraka, czyli wyprawa w głąb Muzeum Rzeczy Nieistniejących” (17–19.09). Muzyczną propozycję dla dorosłych i seniorów ma natomiast Klub Aleksandry (ul. Aleksandry 1) – 19 września (sobota), w godz. 12.00–14.00, wystąpi tam zespół Hot Jazz Trio (Jacek Serczyk – gitara, Tomasz Kobiela – gitara, Michał Rapka – kontrabas), który zagra m.in. utwory Django Reinhardta oraz kompozycje w stylu Gypsy Swing. Pakiet artystyczny w postaci wernisażu wystawy malarstwa i rysunku p. Izabeli Gajewskiej-Dziuban „Fantasmagorie” oraz koncertu „W krainie piosenki, operetki i musicalu” w wykonaniu Krakowskiego Zespołu Kameralnego oferuje Klub Tyniec (19.09/sobota, godz. 17.00; ul. Dziewiarzy 7). Na koncert „Mężczyźni o miłości” w wykonaniu aktorów Teatru Bakałarz zaprasza również Ośrodek Ruczaj (19.09/sobota, godz. 19.00; ul. Rostworowskiego 13).

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Na wszystkie wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2020 wstęp będzie wolny. Warto jednak pamiętać, że – ze względu na reżim sanitarny związany z COVID-19 – liczba miejsc na każde z nich będzie ograniczona tak, by umożliwić uczestnikom zachowanie dystansu społecznego. Limity będą uzależnione od aktualnych wytycznych ministerialnych, służb sanitarnych oraz lokalnych władz. Podczas każdego z wydarzeń będą również obowiązywały inne, szczególne zasady bezpieczeństwa i higieny. W przypadku aktywności odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, wchodząc do budynku trzeba będzie zdezynfekować ręce – w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza automatyczny dozownik z płynem znajduje się tuż przy wejściu głównym. W każdej z toalet umieszczono także dokładną instrukcję prawidłowego mycia rąk. Ponadto, w automacie vendingowym na parterze można kupić jednorazowe maseczki ochronne.

Podgórska Jesień Kulturalna | 17–20.09.2020 | PROGRAM

17.09/czwartek, godz. 17.00
Miejsce: Siedziba Główna Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
Koncert „Cudowny świat operetki i musicalu”
Wystąpią: Edyta Piasecka – sopran; Sławomir Naborczyk – tenor; Renata Żełobowska- Orzechowska – fortepian
W programie: najpiękniejsze arie i duety operetkowe i musicalowe

17–19.09/czwartek–sobota
„Henryk Garncarz i kamień filozoficzny” – internetowo-spacerowa gra miejska dla szkół i rodzin.
Zgłoszenia (od 10.09) należy przesyłać na adres: edukacja@ckpodgorza.pl

18.09/piątek
godz. 16.00–20.00 | Miejsce: Siedziba Główna Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
Pandemiczny piątek
godz. 16.00 | Strefa wyciszenia – relaks przy dźwiękach muzyki Piotra Kaczorowskiego
godz. 17.00 | Wernisaż wystawy „Obrazy czasu pandemii”
godz. 18.00 | Czytanie sztuki „Dworzec” Barbary Sadurskiej (Zina Zagner, Mieczysław  Ostroróg)
godz. 19.00 | Projekcja filmów „Legenda słoneczna między krakowskimi kopcami” (Adam Zduńczyk), „Ulotne sny pandemiczne” (Piotr Urbaniec) oraz „Tryptyk pandemiczny – szkice” (Andrzeja Lichota)
Wszystkie prezentowane projekty muzyczne, filmowe, plastyczne i literackie zostały zrealizowane
w ramach miejskiego pakietu działań pomocowych związanych z COVID-19 „Kultura Odporna”, program „Zakupu dzieł”.

19.09/sobota
godz. 10.00–14.00 | Miejsce: planty im. F. Nowackiego
Piknik sąsiedzki u Burmistrza Floriana
W programie: quiz o dzielnicy, nauka gry w zośkę, zabawy sportowe dla dzieci, zabawy z animatorem, spektakl teatralny, czytanie legend podgórskich, fotobudka i wata cukrowa.
godz. 16.00 | Miejsce: planty im. F. Nowackiego
Spektakl Improwizowanego Teatru Pandemicznego w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza i artystów współpracujących
godz. 18.00 | Miejsce: Siedziba Główna Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13
„Podgórski podwieczorek” połączony ze wspomnieniami o Emilu Serkowskim – z udziałem malarki Agnieszki Praxmayer (autorki portretu E. Serkowskiego) oraz wiolonczelistki dr hab. Doroty Imiełowskiej

20.09/niedziela
Kabaretowe Powitanie Jesieni na Rynku Podgórskim
godz. 15.00 | Przywitanie gości, wręczenie nagród dla zwycięzców konkursów i gier terenowych odbywających się w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2020
godz. 15.10 | Koncert „Życie kabaretem jest”
Wykonawcy:
Dorota Helbin– sopran
Mateusz Dudek– akordeon
Vasyl Kobil – kontrabas, gitara
godz. 16.10–17.10 | Koncert najpiękniejszych tradycyjnych piosenek i melodii z różnych stron Hellady, w wykonaniu greckiego zespołu MYTHOS
godz. 17.20 | Iza Kała – Stand up
godz. 18.00 | Występ kabaretu Kwartet Okazjonalny „Okazjonalnie bez tytułu”
godz. 19.00 | Występ kabaretu A Jak! „Jesienne babskie granie”
godz. 20.00 | Występ Ireneusza Krosnego „Krosny na wakacjach” (pantomima komiczna)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

17.09/czwartek
Miejsce:
Centrum Kultury Podgórza – Klub Rybitwy (ul. Rybitwy 61)
godz. 9.30 |
Międzykulturowe, kreatywne warsztaty podróżnicze dla dzieci „Mali podróżnicy”
godz. 11.00 |
Warsztaty przyrodnicze dla dzieci „Najpiękniejsze ptaki Polski”

17–19.09/czwartek–sobota
Miejsce:
Klub Kliny (ul. bpa Albina Małysiaka 1)
„Co ma piernik do wiatraka, czyli wyprawa w głąb Muzeum Rzeczy Nieistniejących”  – internetowo-spacerowa gra miejska dla uczniów szkół podstawowych i rodzin z dziećmi (od 7. roku życia). Powstała w oparciu o cykl artykułów „Muzeum Rzeczy Nieistniejących” autorstwa Doroty Terakowskiej, publikowanych na łamach czasopisma „Przekrój”.
Zgłoszenia (od 7.09)
należy przesyłać na adres: kliny@ckpodgorza.pl

18.09/piątek
godz. 10.00 | Miejsce:
Centrum Kultury Podgórza – Klub Iskierka (ul. Żywiecka 44)
„Tajemnice kasztanowej skorupy – odkrywamy skarby jesieni” – warsztaty edukacyjno-plastyczne dla przedszkolaków
godz. 10.00 | Miejsce:
Centrum Kultury Podgórza – Klub Rybitwy (ul. Rybitwy 61)
„Pan Twardowski” – plenerowy spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu teatru Krak-Art
godz. 19.00 | Miejsce:
Centrum Kultury Podgórza – Klub Wola Duchacka (u. Malborska 98), boisko sportowe przed budynkiem (w razie niepogody spektakl zostanie przeniesiony do środka)
Spektakl „Księżycowe sny” w wykonaniu Teatru Nikoli

19.09/sobota
godz. 12.00–14.00 | Miejsce:
Centrum Kultury Podgórza – Klub Aleksandry (ul. Aleksandry 1)
Koncert Hot Jazz Trio
Jacek Serczyk – gitara, Tomasz Kobiela – gitara, Michał Rapka – kontrabas
W programie m.in.: Django Reinhardt oraz utwory w stylu Gypsy Swing

godz. 17.00
| Miejsce: Centrum Kultury Podgórza – Klub Tyniec (ul. Dziewiarzy 7)
• „Fantasmagorie” – wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Izabeli Gajewskiej-Dziuban
• Koncert „W krainie piosenki, operetki i musicalu” w wykonaniu Krakowskiego Zespołu Kameralnego w składzie: Paulina Wójcik – sopran, Adrian Domarecki – tenor, Wiktoria Kaplan – fortepian

godz. 19.00 | Miejsce:
Centrum Kultury Podgórza – Ośrodek Ruczaj (ul. Rostworowskiego 13)
Koncert „Mężczyźni o miłości” w wykonaniu aktorów Teatru Bakałarz

UWAGA: na wszystkie wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2020 wstęp jest wolny. Ze względu na reżim sanitarny związany z COVID-19 liczba miejsc na każde z nich będzie jednak ograniczona!

Plakaty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.